اقتصادی

ارزش لیر ترکیه باز هم کاهش یافت

آفتاب‌‌نیوز :

در حالی‌که انتظار می‌رود، رئیس کل جدید بانک مرکزی ترکیه به سمت بالا بردن نرخ بهره در این کشور برود، اما در نخستین روز معاملاتی هفته جاری، لیر ترکیه باز هم در برابر دلار منفی شد.

در معاملات امروز لیر 1.3 درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و به 23.77 لیر در برابر یک دلار رسید. با این حساب از ابتدای سال جاری تاکنون لیر 21 درصد از ارزش خود را از دست داده و از زمان قطعی شدن پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری هم حدود 15 درصد پایین آمده است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش العربیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اخیراً حفیظه غایه ارکان را به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی این کشور منصوب کرد. ارکان پیشتر سابقه مدیریت مالی در آمریکا را داشته است.

انتظار می‌رود؛ با روی کار آمدن رئیس کل جدید روند کاهش نرخ بهره در ترکیه پایان یافته و سیاستی متفاوت در راستای بالا بردن نرخ بهره در این کشور در پیش گرفته شود.

بانک جی پی مورگان اعلام کرده که انتظار دارد، در نشست ماه ژوئن بانک مرکزی ترکیه، نرخ بهره در این کشور 25 درصد افزایش یافته و به 8.75 درصد برسد.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.
دکمه بازگشت به بالا