سلامت و دانشکسب و کار برتر

اثر رژیم تثبیت وزن بر بهبود BMI در زنان تعیین بهترین مقدار BMI برای بهبود سلامت و کاهش بیماری‌های مزمن

BMI مخفف چیست؟

رژیم تثبیت وزن: شاخص توده بدنی (BMI)، مخفف عبارت انگلیسی است که برای تعیین رده وزنی افراد مختلف به‌کار گرفته می‌شود. فرمول این شاخص از تقسیم وزن فرد برحسب کیلوگرم بر مجذور قد برحسب متر به‌دست می‌آید. BMI یک روش غربال‌گری ارزان و آسان برای دسته‌بندی وزن در رده‌های کم‌وزنی، وزن سالم، اضافه‌وزن و چاقی است. BMI به‌طورمستقیم چربی بدن را اندازه‌گیری نمی‌کند، اما با معیارهای مستقیم‌تر اندازه‌گیری چربی بدن همبستگی متوسطی دارد. علاوه‌براین، به‌نظرمی‌رسد که BMI به اندازه سایر معیارهای مستقیم‌تر چربی بدن با پیامدهای متابولیک و بیماری‌های مختلف مرتبط است.

با این توصیفات، این سوال ممکن است پیش بیاید که بهترین وضعیت BMI چند است؟ البته در تیترهای بعد به این پرسش پاسخ خواهیم داد، اما قبل‌از پاسخ به این پرسش، مهم است بدانیم BMI بااین‌که می‌تواند یک ابزار غربالگری باشد، اما چاقی یا سلامت بدن فرد را تشخیص نمی‌دهد و برای ارزیابی‌های دقیق‌تر به معیارهای دیگری همچون اندازه‌گیری ضخامت چین‌خوردگی پوست، ارزیابی ، فعالیت بدنی و سابقه خانوادگی نیز نیاز است. BMI بزرگ‌سالان بالاتر یا مساوی 30 کیلوگرم بر مترمربع (وضعیت چاقی) از دهه 1970 به‌شدت افزایش یافته است. اما اخیراً این روند به‌جز در زنان مسن‌تر کاهش یافته است. چاقی در زنان بالغ با سن 60 سال و بالاتر همچنان درحال افزایش است.

 چرا از BMI برای اندازهگیری اضافهوزن و چاقی استفاده میشود؟

بهترین BMI برای زنان: از آن‌جا که محاسبه شاخص توده وزنی بدن فقط به قد و وزن نیاز دارد، این ابزار به یک معیار ارزان و آسان برای تشخیص اضافه‌وزن و چاقی تبدیل شده است.

بهترین وضعیت BMI نرمال چند است؟

آیا می‌دانید برای بیشتر بزرگ‌سالان بهترین وضعیت BMI چند است؟ BMI ایده‌آل برای اغلب بزرگ‌سالان درمحدوده 18.5 تا 24.9 است، اما درمورد کودکان و جوانان 2 تا 18 ساله برای محاسبه BMI باید درنظر گرفته شود. به‌طورکلی، BMI اغلب افراد در این محدوده‌ها قرار می‌گیرد:

متاسفانه از دهه 1970 میلادی به بعد، BMI بزرگ‌سالان درمحدوده بالاتر یا مساوی 30 کیلوگرم بر مترمربع (وضعیت چاقی) قرار گرفته است، اما اخیراً این روند (به‌جز در زنان مسن‌تر) کاهش یافته است. چاقی در زنان بالغ با سن 60 سال و بالاتر همچنان درحال افزایش است.

بهترین وضعیت دقت BMI چند است؟

، اما متخصصان تغذیه و پزشکان علاوه‌بر اندازه‌گیری BMI، ممکن است فاکتورهای دیگری را نیز درهنگام ارزیابی وزن سالم درنظربگیرند. به‌عنوان مثال، عضله بسیار متراکم‌تر از چربی است و بنابراین افراد بسیار عضلانی مانند بوکسورهای سنگین وزن، مربیان وزنه‌برداری و ورزشکاران حرفه‌ای، ممکن است وزن سالمی داشته باشند؛ حتی اگر BMI آن‌ها درمحدوده چاق طبقه‌بندی شود. نیز می‌تواند بر خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها تأثیر بگذارد؛ به‌عنوان مثال، ساکنان جنوب آسیا ممکن است درمحدوده BMI چاق قرار بگیرند که نشان‌دهنده قرارگرفتن درمعرض خطر ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی مانند دیابت است، درحالی‌که این‌طور نیست و نژاد آن‌ها با معیارهای BMI همخوانی ندارد. زنان باردار نیز نباید از BMI به‌عنوان معیار استفاده کنند.

BMI تغییرات طبیعی در شکل بدن را درنظرمی‌گیرد و محدوده وزنی مناسب را برای یک قد خاص ارائه می‌دهد.

BMI شاخص کل چربی بدن در بسیاری‌از افراد است. بنابراین به‌عنوان یک شاخص خطر سلامت محسوب می‌شود. مقصود از BMI نرمال یا طبیعی، قرارگرفتن افرادی با قد و وزن مشخص در یک محدوده وزن نرمال است، به‌طوری‌که کمترین بافت چربی را در بدن خود داشته باشند. نرمال بودن در این وضعیت به معنای دورتر بودن از خطر آسیب‌دیدگی توسط بیماری‌های مختلف مرتبط با چاقی، مانند دیابت یا سکته قلبی است.

رژیم تثبیت وزن دکتر کرمانی نی نی سایت | رژیم دکتر کرمانی برای کبد چرب

شاخص توده بدنی بر چه اساسی اندازهگیری میشود؟

شاخص توده بدنی (BMI) براساس وزن (کیلوگرم) و قد (متر) یک فرد به‌دست می‌آید و فرمول آن به‌صورت تعریف می‌شود. واحد شاخص توده وزنی برحسب کیلوگرم بر مترمربع بیان می‌شود.

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

بهترین وضعیت BMI چند است؟

در گذشته تصور می‌شد نسبت دورکمر به باسن، یکی از عوامل تعیین‌کننده جذابیت فیزیکی زنان است. این نسبت را 0.7 تعیین کرده بودند که بر این مبنا یک بدن قوس‌دار به‌عنوان اوج نسبت جذابیت تعریف می‌شد. بااین‌حال بعدها با تعیین شاخص توده وزنی، مشخص شد که BMI نرمال مهم‌تر از این تعریف است. به عبارت بهتر، BMI ارزیابی شد. این مطالعه همچنین مشخص کرد تعریف قبلی (نسبت دورکمر به باسن) فقط نشان‌گر فانتزی‌های ذهن مردان درمورد اندازه بدن زنان بود و نه نشان‌گر سلامتی زنان یا مردان! اما در نتایجی که از ارزیابی و تجزیه و تحلیل شاخص توده وزنی به‌دست آمد، مشخص شد که بهترین BMI در عدد 19 و 20 است که هم از سلامت بدنی فرد خبر می‌دهد و هم جذابیت ظاهری او را مشخص می‌کند. به‌نظرمی‌رسد جذابیت ظاهری در اعداد زیر 17 و بالای 25 تا حدودی افت پیدا می‌کند و البته سلامت افراد نیز درمحدوده این اعداد دچار مخاطره می‌شود.

عوارض بالا بودن BMI چیست؟

افرادی که طبق معیار BMI دچار اضافه‌وزن هستند (با BMI بیش از 25 کیلوگرم بر مترمربع)، رژیم غذایی مناسبی رعایت نمی‌کنند و فعالیت و تحرک بدنی کافی ندارند، درمعرض خطرات زیر قرار دارند:

افرادی که طبق معیار BMI دچار اضافه‌وزن هستند، رژیم غذایی مناسبی رعایت نمی‌کنند.

البته باید توجه داشت BMI فقط یکی از ابزارهایی است که برای محاسبه خطر سلامتی استفاده می‌شود. عوامل دیگری مانند فشارخون، سطح کلسترول، سطح قندخون، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، سن، جنسیت، دورکمر، سطح فعالیت بدنی، وضعیت یائسگی، وضعیت سیگار کشیدن و غیره نیز در سابقه پزشکی فرد برای ارزیابی خطر سلامتی درنظر گرفته می‌شوند.

داشتن چربی در اطراف شکم یا “شکم گلدانی”، صرف‌نظر از ناخوشایند بودن احتمالی فرم بدن، به این معنی است که احتمال ابتلا به برخی بیماری‌های مرتبط با چاقی بیشتر است. مطالعات نشان می‌دهند چربی‌هایی که عمدتاً دراطراف باسن و ران رسوب می‌کنند، به اندازه چربی شکمی تهدیدکننده سلامتی نیستند. چربی شکمی به‌ویژه در مردان شایع است که به دلایل هورمونی اغلب در ناحیه کمر رسوب نموده و خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی را نیز افزایش می‌دهد. به‌طورکلی، ارتباط بین آسیب به سلامتی و توزیع چربی بدن به‌صورت زیر است:

به این ترتیب، چربی دورکمر را نیز می‌توان به‌عنوان معیاری برای نشان‌دادن خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن درنظرگرفت.

اندازه دورکمر در مردان:

اندازه دورکمر در زنان:

اگرچه تمایل به رسوب چربی در ناحیه کمر و پهلو دربسیاری از موارد، تحت‌تأثیر ژن‌های فرد بوده، اما باز هم قابل پیشگیری و درمان است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند فعالیت بدنی، اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف چربی‌های غیراشباع به‌جای چربی‌های اشباع شده، خطر ابتلابه چاقی شکمی را کاهش می‌دهد.

عوارض پایین بودن BMI چیست؟

افرادی که دچار کمبودوزن هستند (BMI کمتر از 18.5 کیلوگرم در مترمربع)، موادمغذی کافی به بدن‌شان وارد نمی‌شود و اهل ورزش هم نیستند، ممکن است دچار سوءتغذیه شده و به موارد زیر مبتلا شوند:

بسیاری از افراد بااین‌که می‌دانند بهترین وضعیت BMI چند است، اما باز هم به سلامت خود در این زمینه اهمیت نمی‌دهند. البته دربرخی موارد، اندازه دورکمر یک فرد نسبت به BMI، پیش‌بینی‌کننده بهتری برای خطرات سلامتی است. به‌همین‌دلیل، برای افرادی که دچار کمبودوزن هستند، توصیه می‌شود درکنار سنجش طبقه‌بندی BMI، دورکمر خود را نیز برای اطمینان اندازه‌گیری نموده و سپس به متخصص تغذیه مراجعه کنند.

مطالعات نشان داده است توزیع چربی بدن با افزایش شیوع دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. به‌همین‌دلیل، این پرسش که بهترین وضعیت BMI چند است، اهمیت بیشتری دارد. بهترین BMI برای اغلب افراد درمحدوده 24.9 – 18.5 است و افرادی با عدد پایین‌تر، به‌احتمال زیاد دچار کمبود وزن هستند و درمعرض خطر ابتلا به سوءتغذیه، افسردگی، ضعف ایمنی بدن، بیماری‌های تنفسی، گوارشی و سرطان قرار می‌گیرند. افرادی که عدد بالاتر از 25 را کسب می‌کنند، به احتمال زیاد درمحدوده اضافه‌وزن و چاقی قرار می‌گیرند که با خطر دیابت، کلسترول بالا، سرطان، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و قلبی، آپنه خواب و بیماری کیسه صفرا روبه‌رو خواهند بود. البته نیز نقش مهمی در ارزیابی چربی شکمی و مخاطرات سلامت دارد و برای زنان، عدد بالاتر از 88 و برای مردان، عدد بالاتر از 102 زنگ خطر خواهد بود.

فاطمه کیمیا

در ابتدا با نوشتن مجموعه 3 نمایشنامه برای کودکان با نام غول سیاه کوچولو کار محتوا را شروع کردم و آن را به چاپ رساندم.سپس دوره های محتوا ، سئوی محتوایی را آموزش دیدم. الان در حدود یکسال است که در به اندام دکتر کرمانی مشغول به کار نوشتن و ترجمه‌ی مقالات هستم.
دکمه بازگشت به بالا