اقتصادیعمومیکسب و کار برتر

آیا استفاده از سرکه باعث تغییر رنگ فرش می‌شود؟

نحوه شستشوی فرش با سرکه سیب

برای شروع فرآیند تمیز کردن فرش به کمک سرکه سیب به ملزومات و مواد زیر نیاز دارید:

 • جاروبرقی
 • ۱ گالن آب گرم
 • ¼ فنجان سرکه سیب
 • بخارشوی

تست رنگ فرش

اسپری فرش نانوسان: قبل این که از این روش برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید؛ باید روی فرشریا، آزمایش رنگ انجام دهید تا مطمئن شوید که رنگ فرش‌تان به ترکیبات موجود در سرکه سیب واکنش نشان نمی‌دهد.برای این کار حوله را به سرکه سیب آغشته کرده و آن را روی قسمتی از فرش بمالید که زیاد در دید نیست (مثلا گوشه و پشت فرش). اگر بعد از ۲۴ ساعت رنگ فرش تغییر نکرد؛ مانعی برای از بین بردن لکه‌ها با سرکه سیب وجود ندارد.

استفاده از بخارشوی

خرید موتور شوی نانوسان: ابتدا فرش را جارو بزنید تا گرد و خاک آن گرفته شود. سپس مواد اولیه یعنی سرکه سیب و آب را مخلوط کنید و درون مخزن بخارشوی بریزید. فراموش نکنید که مخزن دستگاه و ظرفی که مواد را در آن مخلوط می‌کنید باید کاملا تمیز باشد.

سپس بخارشوی را روشن کرده و روی لکه‌های فرش را با بخار آب و سرکه تمیز کنید. البته این ترکیب فقط برای لکه‌زدایی مفید نیست؛ بلکه برای ضد عفونی کردن و گرفتن بوی بد فرش نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. استفاده از سرکه سیب با آب گرم، اثربخشی آن را دو چندان می‌کند. یادتان نرود که سری دستگاه بخارشوی را باید با حرکت آهسته و ثابت روی فرش بکشید تا بدون آسیب‌زدن به الیاف تمیزی حاصل شود.

ما یک مقاله در مورد روش نوشته ایم که می توانید ان را مطالعه کنید

رطوبت گیری فرش

پودر نانو سالید مجیک: در این مرحله باید رطوبت فرش را با یک دستمال کاملا تمیز بگیرید؛ این کار را با حرکت آهسته و ثابت انجام دهید. مرطوب ماندن فرش در این مرحله،باعث جذب بوی بد می‌شود؛ همچنین گرد و خاک به درون تار و پود فرش نفوذ بیشتری خواهد داشت.
در نهایت باید اجازه دهید که فرش در مجاورت هوا خشک شود. اگر لکه‌ای قدیمی بود و پاک نشد باید چند بار این مراحل را انجام دهید.

ما یک مقاله در مورد نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

آیا سرکه باعث پوسیدگی فرش میشود | بهترين روش تميز كردن فرش ماشيني

تمیز کردن لکههای فرش

اگر لکه تازه باشد تمیز کردنش کار راحتی است. برای این کار از یک حوله سفید و بدون رنگ استفاده کنید. حوله را به سرکه آغشته کرده و روی لکه بمالید. بعد از چند دقیقه روی آن را با یک دستمال خشک تمیز کنید. اگر لکه پاک نشده بود، این کار را تکرار کنید؛ سپس بلافاصله فرش را خشک کنید.

از بین بردن بوی بد فرش با استفاده از سرکه سیب

از این ماده همه‌کاره می‌توان برای از بین بردن بوی بد فرش هم استفاده کنید. برای انجام این کار، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین و دو فنجان آب گرم را مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. آن را خوب تکان دهید تا ذرات مواد کاملاً با هم ترکیب شوند. در این مرحله، محلول کف می‌کند. سپس به آرامی محلول را روی فرش اسپری کنید. اجازه دهید این ترکیب روی فرش بماند و در مجاورت هوا خشک شود.

در چه مواردی از سرکه سیب استفاده نکنیم؟

سرکه برای تمیز کردن همه سطوح مناسب نیست. بنابراین هنگام تمیز کردن فرش باید مراقب باشید. زیرا این ترکیب برخی از سطوح را خراب می‌کند. سرکه برای سنگ‌هایی مانند گرانیت، مرمر، سنگ آهک و تراورتن مضر است. استفاده مستقیم از سرکه روی مبلمان چوبی نیز ممکن است لکه ایجاد کند. به جای آن می‌توانید از سرکه رقیق شده با آب ساده استفاده کنید. انتخاب پاک‌کننده برای تمیز کردن برخی از سطوح خاص باید بسیار با دقت انجام شود. سرکه دارای خاصیت اسیدی است و می‌تواند لوازم خانگی ما را خراب کند.

در نهایت نیز به این نکته توجه کنید که لکه‌بری و شستشوی فرش به این روش قابل مقایسه با شستشوی فرش در کارخانه قالیشویی نیست. بنابراین اگر قصد دارید که فرش شما به صورت عمیق و کامل، شستشو داده شود؛ بهتر است که از خدمات شهرتان استفاده کنید

نکاتی درباره شستشوی فرش با سرکه سفید

یکی از مراحل از بین بردن لکه‌های مشاهده شده در روی آن با پاک کننده‌های طبیعی مثل سرکه سفید است.قدرت پاک کننده‌گی سرکه به اندازه ای بوده که از آن بعنوان جایگزینی برای  در شرایط حساس استفاده می‌شود.

مواد مورد نیاز برای شستشوی فرش با سرکه سفید عبارتند از سرکه سفید، آب، برس قالیشویی نرم، جوش شیرین و شامپو فرش در صورت نیاز می باشد. مراحل شستن فرش با سرکه در نکات شستشوی فرش با سرکه سفید به شرح ذیل ارائه شده است.

 • برای شستشوی فرش نیازی نیست تمام فرش را خیس کنید مقداری مساوی از آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید. و درون بطری اسپری بریزید. و روی فرش اسپری کنید و با استفاده از برس قالیشویی نرم روی فرش بکشید.
 • تمام قسمتهای فرش را به همین ترتیب با محلول آب و سرکه سفید کاملا بشویید. در ابتدا ممکن است بوی سرکه شما را اذیت کند. اما این کار موجب درخشان شدن فرش شما می شود.
 • اگر مایلید فرش را به طور کامل بشویید بهتر است. به محلول فوق کمی شامپو فرش اضافه کنید و البته میزان آب را نیز افزایش دهید.
 • اگر فرش را زیاد خیس نکرده باشید نیازی به خشک کردن فرش در محیط باز ندارید. می توانید در منزل و با پنجره ها و در های باز فرش را خشک کنید. همچنین می توانید از پنکه نیز برای خشک کردن فرش بهره بگیرید.
 • اما در صورتیکه فرش را کاملا خیس کرده اید یا در حیاط و بالکن شسته اید بهتر است اجازه دهید. در محیط باز و در سایه فرش را خشک کنید. بهتر است فرش در سایه خشک شود. زیرا نور مستقیم خورشید می تواند موجب رنگ رفتگی و کهنه شدن فرش شود.
 • اگر بوی سرکه شما را اذیت می کند، بهتر است مقداری جوش شیرین روی تمام سطح فرش بپاشید و اجازه دهید برای حداقل یک ساعت روی فرش باقی بماند. سپس تمام سطح فرش را جاروبرقی بکشید. و تمام جوش شیرین ها را از روی سطح فرش پاک کنید.
 • در جواب سوال  نیز می‌توان محلول‌های تهیه شده از سرکه سفید را یک پاک کننده کاربردی معرفی کرد.

در نهایت اگر وقت کافی برای رسیدگی به کارهای سخت مانند قالیشویی ندارید با یک ثیت سفارش رایگان در سایت و اپلیکیشن خدمت از ما با ما در ارتباط باشید

دکمه بازگشت به بالا