آلمان در جست‌وجوی نیروی کار ماهر

بر اساس آخرین نظرسنجی تجاری که توسط موسسه تحقیقات اقتصادی (Ifo) واقع در مونیخ با همکاری نزدیک به ۹۰۰۰ شرکت آلمانی انجام شده، کسری کارگران واجد شرایط در آلمان در حال بدتر شدن است.

به گزارش مجله لوکس و به نقل از راشا، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از ۴۳ درصد از پاسخ‌دهندگان کمبود کارمندان ماهر را در ماه جولای گزارش کرده‌اند که در مقایسه با رقم ۴۲ درصدی که در آوریل ثبت شده بود، افزایش یافته است. در جولای ۲۰۲۲ به بالاترین سطح تاریخی نزدیک به ۵۰ درصد رسید.

استفان سائر، کارشناس Ifo می‌گوید: «علی‌رغم رشد اقتصادی کند، بسیاری از شرکت‌ها هنوز به شدت در جست‌وجوی کارمندان مناسب هستند».

بر اساس این نظرسنجی، بخش خدمات به شدت آسیب دیده است زیرا بیش از ۷۵ درصد از شرکت‌های حقوقی و حسابداری متقاضیان مورد نیاز خود را پیدا نکرده‌اند، در حالی که نزدیک به دو سوم شرکت‌های حمل و نقل، معماری و مهندسی کمبود کارگران واجد شرایط را گزارش کرده‌اند که یک رکورد جدید را برای این بخش‌ها نشان می‌دهد.

بیش از ۴۳ درصد از تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات و حدود ۴۱ درصد از سازندگان ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نظرسنجی موسسه Ifo گزارش کردند که تحت تاثیر کمبود قرار گرفته‌اند. تعداد کلی شاغلان صنعت تولید اندکی بهبود یافته و به کمتر از ۳۵ درصد رسیده است.

تورم شدید، آلمان را در سه ماهه اول سال جاری به سمت رکود سوق داده است زیرا بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا به‌طور قابل‌توجهی تحت تاثیر کاهش عرضه انرژی از روسیه قرار گرفته است.

در ماه ژوئن، موسسه Ifo از بدتر شدن احساسات تجاری خبر داد و افزود که با تضعیف تقاضای داخلی و انتظارات صادرکنندگان، این کشور با دورنمای رکود طولانی‌تری مواجه است.

تحلیلگران انتظار دارند که رشد اقتصاد آلمان در سال جاری ۰.۳ درصد کاهش یابد و هشدار می‌دهند که احتمالا تنها در سال ۲۰۲۴ دوباره رشد خواهد کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا