بین الملل

آخرین کاروان حجاج ایرانی وارد عربستان شد؛ ۹ نفر حج را از دست دادند

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه روز شنبه ۳ تیرماه آخرین کاروان حجاج ایرانی وارد عربستان شدند، گزارشی را درباره عملیات حج امسال ارائه کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اعلام آخرین آمار مربوط به اعزام زائران ایرانی به حج امسال، گفت: آخرین کاروان‌های ایرانی روز شنبه ۳ تیرماه وارد جده و راهی مکه شدند و در مجموع ۸۷ هزار و ۵۴۱ نفر در عملیات انتقال حجاج از ایران عازم سرزمین وحی شدند.

رئیس ستاد عملیات حج در خصوص اینکه قبلاً آمار حجاج ایرانی ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر اعلام شده بود، توضیح داد: ۹ نفر از زائران ایرانی به دلایل شخصی از حضور در حج امسال انصراف دادند و متأسفانه امکان صدور روادید برای افراد جایگزین فراهم نشد.

وی البته توضیح داد که در یک ماه گذشته حدود ۲۰۰ نفر از زائران ایرانی به دلایل مختلفی انصراف خود را اعلام کرده بودند که با هماهنگی‌های انجام شده سازمان حج و زیارت توانست برای افراد جایگزین روادید دریافت کند.

رئیس ستاد مکه در ادامه به تعداد حجاج مدینه قبل و مدینه بعد اشاره کرد و گفت: ۵۲ هزار ۵۳۰ نفر در قالب کاروانهای مدینه قبل از فرودگاه مدینه وارد عربستان شدند و ۳۵ هزار و ۱۱ نفر در قالب کاروانهای مدینه بعد از طریق فرودگاه جده به سرزمین وحی مشرف شدند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: جمعه شب ۲ تیرماه آخرین کاروان‌های مدینه قبل از شهر مدینه عازم مکه شدند و در حال حاضر هیچ زائر ایرانی در شهر مدینه حضور ندارد.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در حال نزدیک شدن به مهمترین بخش عملیات حج یعنی حضور حجاج در مشاعر مقدسه هستیم، گفت: با توجه به اینکه در زمان مناسک حج قریب دو میلیون حاجی باید در یک زمان مشخص در یک مکان مشخص حضور داشته باشند بنابراین حمل و نقل حجاج به مشاعر مقدسه کار پیچیده‌ای است که مقدمات آن انجام شده است.

وی به موضوع تدارک غذا و سایرامکانات مورد نیاز حجاج اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته است.

رضایی همچنین به موضوع اقدامات مورد نیاز در مورد طرح قربانی پرداخت و گفت: قربانی حجاج زیر نظر علما و در مکان‌های مشخصی که تعیین شده است، انجام خواهد شد.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در انتها خاطرنشان کرد: به علت شیوع کرونا در سالهای گذشته نتوانستیم افراد بالای ۶۵ سال را به حج اعزام کنیم لذا امسال تعداد افرادی که سن بالای ۶۵ سال دارند عدد بی سابقه‌ای است بنابراین رعایت حال افراد سالمند در طول مراحل حج مورد تاکید است.

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا